2021-2022 OBOB Title Lists

Home » 2021-2022 OBOB Title Lists

This is the official OBOB title list for the upcoming year 2021-2022. Student vote will take place online toward the end of March. Please keep checking back here or on the Facebook page for updates on that process.

9th to 12th Grade Division

  • A Different Drummer by William Melvin Kelley
  • Dread Nation by Justina Ireland
  • Dry by Neal & Jarrod Shusterman
  • The Field Guide to the North American Teenager by Ben Philippe
  • Hey, Kiddo by Jarrett J. Krosoczka
  • Let Me Hear a Rhyme by Tiffany D. Jackson
  • Lovely War by Julie Berry
  • Moxie by Jennifer Mathieu
  • Patron Saints of Nothing by Randy Ribay
  • Pumpkinheads by Rainbow Rowell & Faith Erin Hicks
  • Thorn by Intisar Khanani
  • Student Vote Options
    • Children of Blood and Bone by Tomi Adeyemi
    • Race the Sands by Sarah Beth Durst
    • Spellslinger by Sebastien de Castell

6th to 8th Grade Division

  • Akata Witch by Nnedi Okorafor
  • Almost American Girl by Robin Ha
  • Archimancy by J.A. White
  • Arlo Finch in the Valley of Fire by John August
  • The Best at It by Maulik Pancholy
  • Deep Water by Watt Key
  • Genesis Begins Again by Alicia D. Williams
  • A Good Kind of Trouble by Lisa Moore Ramée
  • It’s Trevor Noah: Born a Crime by Trevor Noah
  • Nowhere Boy by Katherine Marsh
  • The Remarkable Journey of Coyote Sunrise by Dan Gemeinhart
  • Steelheart by Brandon Sanderson
  • The Storm Runner by J.C. Cervantes
  • To Night Owl from Dogfish by Holly Goldberg Sloan & Meg Wolitzer
  • When Stars Are Scattered by Victoria Jamieson & Omar Mohamed
  • Student Vote Options
    • Countdown by Deborah Wiles
    • My Year in the Middle by Lila Quintero Weaver
    • The Night Diary by Veera Hiranandani

3rd to 5th Grade Division

  • Astrid the Unstoppable by Maria Parr
  • The Care and Feeding of a Pet Black Hole by Michelle Cuevas
  • Clean Getaway by Nic Stone
  • The Fourteenth Goldfish by Jennifer L. Holm
  • Guts by Raina Telgemeier
  • The Harlem Charade by Natasha Tarpley
  • I Can Make This Promise by Christine Day
  • Lety Out Loud by Angela Cervantes
  • Lowriders in Space by Cathy Camper & Raúl the Third
  • Sarah Journeys West by Nikki Shannon Smith
  • Save Me a Seat by Sarah Weeks & Gita Varadarajan
  • Some Places More Than Others by Renée Watson
  • Some Writer!: The Story of E. B. White by Melissa Sweet
  • Stay by Bobbie Pyron
  • The Storm Keeper’s Island by Catherine Doyle
  • Student Vote Options
    • The Bookwanderers by Anna James
    • The Humming Room by Ellen Potter
    • The Last Last-Day-of-Summer by Lamar Giles